Zdravé sebevědomí je základem zdravého a plnohodnotného života. Sebevědomí staví na sebehodnocení, sebecenění člověka a vyvěrá z mnoha pramenů lidské činnosti, sociálních kontaktů i vztahování se k sobě samému.
Jak se zrodí sebevědomí? V pozadí je možno vidět pochopitelný zájem o zodpovězení otázky typu: KDO JSEM?,která je pro každého z nás klíčová. William James jako jeden z prvních upozornil na to, že člověk ve vztahu sama k sobě provádí v podstatě 2 činnosti: pozoruje a hodnotí
Jak se vytváří sebehodnocení? Psychologové se pokoušejí co nejpřesněji vysledovat, kde a jak se sebehodnocení rodí. Mc Gee uvádí čtyři prameny našeho sebehodnocení. Prvním z nich je výkon – mám-li se kladně hodnotit, měl bych k tomu mít jako podklad to, že to či ono umím, znám, dovedu a že jsem to či ono udělal. To mne opravňuje sama sebe takto kladně hodnotit.
Druhým pramenem je uznání -ze strany druhých lidí- to, za koho se považuji, pramení do určité míry z toho, jak mne druzí vidí, jak si mne cení, jak mne hodnotí a za koho mne považují, jaké vážnosti se mezi nimi těším.
Třetím zdrojem sebehodnocení je nepřítomnost chyb ve vlastní činnosti –ti , kteří udělají chybu, mohou se stydět a měli by si snížit známku ve svém hodnocení.
Čtvrtým pramenem je nepřítomnost nedostatků.
Jaké jsou zdroje nízkého sebevědomí?
Perfekcionismus-nejsem takový-tak dokonalý-jaký bych měl být
Pocit viny- přestoupil jsem určité nařízení a nesu za to vinu
Stud a zahanbení- něco jsem udělal špatně.
Pasivita- měl jsem to či ono udělat a neudělal jsem to.
Psychické trauma- jsem tím či oním poznamenán.
Nekompetence- jsem neschopen, neumím, nevím, neznám, nevím si rady.
Odmítnutí- nepřijali mne mezi sebe, vyhostili mne, zbavili se mne.
Pocit oběti- neprávem mne odsuzují, špiní, zostuzují.
Selhání sebeovládání- nezvládl jsem svá pokušení, své vášně, touhy, snahy.
Sociální izolace- jsem společensky mimo- ti či oni mne mezi sebe neberou.
Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=4109