Válka s mloky – Karel Čapek
Jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů meziválečné doby byl bezpochyby spisovatel a novinář Karel Čapek. Mezi jeho díla patří Továrna na absolutno, R.U.R. a také známý román v němž varoval před rozrůstajícím nacismem - Válka s mloky. Tuto knihu psal když si jako jeden z mála lidí uvědomoval fašistické nebezpečí a nestačila mu častá věta, že: „co je daleko, to se nás netýká.“
Nacisty zde situuje do podoby mloků. Na začátku knihy mloci žijí poblíž pacifického ostrova odkud se nemohou rozšířit, protože je ohrožují jejich přirození nepřátelé – žraloci. Jednou se na ostrov dostane kapitán zaoceánské lodi, čechoangličan Vantoch (van Toch), který objeví mloky a jejich schopnost dlouho zůstat pod vodou a lovit perly. Zařídí si výnosný obchod – vyměňuje nože pro obranu před žraloky za nalezené perly. Když na takové obchodování přestává stačit, seznámí se svým podnikem ředitele průmyslového koncernu pana G.H. Bondyho. Ten po uzření obrovské perly nadšeně souhlasí a lodě jeho společnosti rozvážejí mloky po celém světě, aby výměnou už nejen nožů, ale i palných zbraní za perly získával větší a větší mění.
Po smrti kapitána Vantocha, který měl k mlokům romantický osobní vztah začne s podnikáním s mloky „ve velkém“. Pro mloky jsou zakládány výcvikové tábory, kde se učí mluvení, práci a zacházení se zbraněmi. Odtud jsou pak mloci rozváženi do celého světa, kde je lidé začínají využívat jako na levnou a výkonnou – byť trochu neobvyklou – pracovní sílu. Mloci zdánlivě na podmořských stavbách pracovali velmi oddaně a s naprostou poslušností. Stačila jim jen strava a dodávky kovů a třaskavin pro potřebu budování. Ty jim dodávaly bohaté společnosti i celé státy, které své mloky vyzbrojovaly, aby byly obranyschopnější, než mloci jiných států. A to vše, aniž by někdo tušil, že si lidstvo připravuje vlastní zkázu….
Pod mořem zatím rostla celá mločí pevnina, která pomáhala vzkvétat lidskému průmyslu, který byl nyní na dodávkách mlokům založen. Ovšem mloci mají obdivuhodnou rozmnožovací schopnost a brzo jich pod mořem žije celá miliarda, která potřebuje nová území pro své rozšiřování. Proto se přímořské oblasti souše postupně začínají měnit na spoustu ostrovů a ostrůvků a oceán se zvětšuje na úkor kontinentů a mloci žádají stále větší ústupky od lidí silou. Přesto i v době, kdy je více, než polovina světa pod vodou některé společnosti a i státy stále mlokům dodávají výbušniny pro zvýšení jejich životního prostoru.
Celým románem prostupuje osoba vrátného Povondry, který pustil kapitána Vantocha do kanceláře pana Bondyho. Nejprve hrdý na svůj instinkt, který lidstvu pomohl k „seznámení“ s mloky, ale na konci knihy se zhroutí z výčitek svědomí, když se mloci objeví í ve středoevropské – zdánlivě nepotopitelné a z moře nedostupné – Praze.
Zkázu mloků Čapek na konci knihy nastiňuje v podobě války mloků proti mlokům, kdy se postupně navzájem zničí a lidstvo jako po biblické potopě světa začne na světě očištěném od mloků znovu od začátku
Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=2751