Itálie - Koloseum a Šikmá věž v Pisse

Koloseum


Amfiteatr je římským vynálezem, který se stával z arény s elipsovitým půdorysem obklopeným řadami sedadel uspořádaných do poschodí, z nichž mohlo v bezpečí sledovat předváděné zápasy velké množství diváků. Bojovali tu gladiátoři a exotická zvířata, která se později před očima žasnoucího davu vzájemně povraždila a pozabíjela.
Řím měl několik amfiteatrů už před stavbou Kolosea, ale po velkém požáru v roce 64 po Kr. bylo zapotřebí nového. Ten se známým jako Flaviův amfiteatr a byl zřízen na dně umělého jezera. Jezero patřilo k nákladnému komplexu Zlatého domu, který vybudoval jeho předchůdce Nero. Od osmého století je Flaviův amfiteatr známí jako Koloseum.
Koloseum měří po obvodu téměř 500 metrů, je vysoké 48, 5 metru a sestává z travertinu, tufu a cihel.
V amfiteatru bylo místo pro 50 000 lidí, a přesto systém schodišť a koridorů zajišťoval hladký přístup k sedadlům i odchod.
Díky této pokročilé technice a účinnému nasměrování mas lidí je Koloseum považováno za stavbu, která daleko předčila svou dobu. Dokonce i konstrukční metoda se dnes jeví jako překvapivě moderní a nikoli nepodobná metodě, ktará se používá ve 20. století u ocelových konstrukcí mrakodrapů.

Šikmá věž v Pise

Známá šikmá věž v Pise je zvonicí chrámu v Pise a patří k nádhernému komplexu sestávajícímu z chrámu, zvonice, baptisteria a hřbitova. Kdyby Šikmá věž stála rovně jako jiné věže, zůstala by její sláva pravděpodobně jen na okruh několika architektů a historiků. Díky strukturální chybě se však stala známou v celém světě.
Věž je vysoká 55 metrů a nápis poznamenává, že stavba byla započata v roce 1174. Architekty byli Bonnano Pisano a Wilhelm von Innsbruk, ale oba se dokončení své práce už nedožili.
Na počátku 20. století byla věž vychýlena od kolmice 4, 30 metru, v současnosti činí odklon 4,60 metru, a teprve nedávno bylo shromážděno větší množství finančních prostředků na hledání řešení dřív, než bude pozdě.
Šikmá věž má kruhový půdorys a vzpíná se do výše v deseti poschodích (včetně prostoru pro zvony). Šest centrálních poschodí je obklopeno ozdobnými slepými arkádami, které byly možná ovlivněny byzantskou nebo islámskou architekturou.
V roce 1564 se v Pisse narodil Galileo Galilei. Napsal, že Šikmou věž v Pise použil pro jeden ze svých experimentů. Volně pouštěl z věže předměty, aby dokázal, že rychlost pádu není závislá na váze padajícího předmětu. Není pochyb, že Galilei tuto teorii zkoušel. Méně jisté je však to, zda to opravdu prováděl na šikmé věži. Ideálnější podmínky pro takové experimenty než Šikmou věž v Pise však nemohl najít.

 

Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=2124