Hl.strana - Maturitní otázky - Referáty (Moje referáty) - Plesy (Tipy,Firmy) - Vysoké školy - Kurzy - !SHOP!

Amazonka

Info - Tisknout - Poslat(@) - Uložit->Moje referáty - Přidat referát

Amazonka je největší řekou planety. Její délka je 7062 km a nachází se v Jižní Americe.

Název řeky pochází z indiánského slova amacunu, což v doslovném překladu znamená hluk vody nebo přeneseně se tak označuje skočný příliv postupující proti proudu řeky. Při ústí řeky do Atlantiku dosahuje výšky 4 – 5 metrů, ale je znát ještě téměř 1000 kilometrů od ústí.

Prameny Amazonky vyvěrají v Peruánských Andách zhruba 200 km od Tichého oceánu. Samotná Amazonka vzniká soutokem řek Maraňona a Ucuyali na území Peru. Zde je již 1,5 km široká. Její šířka se postupně zvyšuje – na středním toku dosahuje 10 km a u ústí je to již 250 – 300 kilometrů. Koryto řeky je hluboké 30 – 50 metrů, ale může dosáhnout i 70 metrů.

Kraj v okolí Amazonky se nazývá Amazonie a je pro něj typické stále vlhké a horké klima s teplotami od 24 do 28 stupňů C a malými výkyvy během roku.

Amazonii pokrývá nejrozsáhlejší tropický deštný les na Zemi, který je přepestrým společenstvem rostlin a živočichů. Vyskytuje se tu například 4000 druhů stromů, 120 000 druhů kvetoucích rostlin a kolem 1600 druhů ptáků. V Amazonce a jejích přítocích žije 3300 druhů ryb a také kajmani, vodní želvy, sladkovodní delfíni, kapustňáci a říční vydry. V samotném pralese žijí opice malpy, tapíři, pásovci, jaguáři, divoká prasata pekari, kapybari, medvědi brýlatí a další.
Typické pro deštný les je patrovité uspořádání. Do jednoho metru dorůstají byliny, do pětimetrové výšky zasahují keře a kapradiny. Spodní patro stromů dosahuje do výšky 10 až 20 metrů. Ve výšce kolem 30 – 40 metrů vytváří střední patro souvislou střechu deštného pralesa. Tuto výšku překonají jen obří stromy zvedající se do výšky až 70 –ti metrů.

Ještě na počátku 20. století zaujímal amazonský deštný les kolem 5 miliónů km2. Od poloviny 70. let zde začalo masivní odlesňování a v roce 1993 bylo vykáceno již 10% celkové plochy. Důvodem tohoto kácení je dálnice Transamazonica, která spojuje splavné části přítoků a velká města. Podél dálnice se rozšiřují orné plochy a zvyšuje se i celkové osídlení Amazonie. Dnes zde žije asi 10 miliónů obyvatel a počet se neustále zvyšuje. Naopak mizí původní indiánské obyvatelstvo – z původního milionu už zde žije jen něco málo přes 100 tisíc.

PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT