Hl.strana - Maturitní otázky - Referáty (Moje referáty) - Plesy (Tipy,Firmy) - Vysoké školy - Kurzy - !SHOP!

Vypalovací hardware

Info - Tisknout - Poslat(@) - Uložit->Moje referáty - Přidat referát

Princip CD-R médií

Kompaktní disky byly vynalezeny již před téměř dvaceti lety. Prvotně sloužily jako hudební nosiče, ale postupem času se začaly používat i pro ukládání dat. Na začátku 90. Let se objevily první vypalovačky. Technika zapisování se záhy začala nazývat CD Recordable, lidově vypalování.
Princip CD-R médií je stejný jako u lisovaných CD. Data jsou uložena pomocí malých prohlubní, na které když posvítí laser tak se paprsek rozptýlí a mechanika z toho pozná, že zde je něco zapsáno. Pokud paprsek na žádné data nenarazí, odrazí se od reflexní fólie zase zpět k čtecí hlavě. Tato fólie se vyrábí ze zlata nebo stříbra. Výrobci dovedně kombinují materiály a tloušťky, takže dnes můžeme vypalovat již 16x. V počátcích své existence byla CD-R technologie velmi drahá a proto i málo dostupná. Dnes je však situace jiná. Vypalovačku koupíme za 7 000,- a média se dají sehnat pod 30 korun podle toho kolik jich koupíte.
Přepisovatelné disky CD-RW jsou dalším pokračováním a ukazují jak vyspělá je dnes technologie. I tato média fungují na stejném principu odrazivosti, ale protože je nutné je bez omezení přepisovat mají jiné složení povrchu. Tentokrát jej již netvoří kov, ale je používána slitina jež může být přítomna ve dvou fázích - amorfní a krystalická. Jediný rozdíl je v tom, že mechanika musí být přizpůsobena pro nižší odrazivost těchto disků. Prakticky všechny CD-ROM mechaniky jsou dnes schopny číst CD-RW média. CD-RW média se výborně hodí pro zálohování většího objemu dat. Koupíme je dnes za ceny téměř srovnatelné s CD-R. Životnost médií CD-R je mezi 120-250 lety podle požitého barviva. U CD-RW se pohybuje okolo 30-40 let.
Technologie CD-R a CD-RW jsou obrovským průlomem do oblasti zálohování. Jejich výhodou je také přítomnost mechaniky CD-ROM téměř v každém počítači. Pokud nemáte zrovna hodně peněz a nechystáte se koupit DVD-RAM(nekompatibilita s DVD-ROM), DVD+RW, nebo DVD-RW (jak vidíte jednotný formát neexistuje) tak je rozhodně nejlepší volbou koupit CD-RW mechaniku. 650 MB dat většině lidem ještě stačí.


Vypalování CD


V dnešní době se vypalovačky, tedy mechaniky pro zápis na kompaktní disky, staly cenově dostupné i pro méně majetné majitele osobních počítačů. Rovněž ceny samotných médií, a to jak zapisovatelných, tak i přepisovatelných, klesly na velice přijatelné hodnoty. Mnoho majitelů PC se tedy rozhodlo, že obohatí své PC právě o toto zařízení. Je to velice chytré rozhodnutí, neboť vypalovačka jednak ušetří peníze a jednak čas, což jsou věci, které by museli investovat do zálohování či archivace dat. Samotné vypalování většinou není příliš složité, neboť k mechanice jsou přiloženy programy, které umožňují vypalovat CD pomocí průvodců. Problém nastává v momentě, kdy chce uživatel zasahovat do procesu vypalování. Má často problém vyznat se v různých formátech CD či jejich volbách a nastavení, není si jistý výběrem vhodného média, mnozí váhají se samotnou koupí mechaniky – vyplatí se koupit momentálně nejrychlejší?
V následujicím článku se pokusím dát základní představu o vypalování. Nečekejte však detailní popis nějakého konkrétního vypalovacího programu – je jich mnoho, každá firma dodává ke svým mechanikám určitý program – WinOnCD, EasyCD Creator, Nero Burning atd. Najdete zde však obecný popis vypalovacího procesu – od výběru mechaniky, vhodného média, formátu až po samotné vypálení CD a rad, jak s ním zacházet.


Jak zvolit vypalovací mechaniku ?


Prvním zásadním problémem, který vyvstane po rozhodnutí zakoupit vypalovačku, je otázka, která to tedy bude – která bude ideální jak cenou, tak výkonem. Okamžitě musím upozornit, že taková neexistuje, každá má svoje klady i zápory. Na co se tedy musíme zaměřit při výběru mechaniky?

Jedním ze základních parametrů, který většinu zákazníků zajímá, je značka výrobce. Mnoho uživatelů má svou oblíbenou značku, na kterou nedá dopustit. Jiní se rozhodují podle rady kamarádů, známých či prodejce. Jsou však i zákazníci, kteří na značku nehledí. Zde je tedy možný zcela individuální přístup. Nelze říci, že některá značka je vysloveně dobrá a jiná vysloveně špatná, záleží na každém uživateli.




Druhým, dle mého mínění mnohem důležitějším kritériem je rychlost zapisování. Je obvykle udáván ve tvaru Ax/Bx/Cx. První číslo udává rychlost při vypalování na CD-R, druhé na CD-RW a konečně třetí rychlost čtení již vytvořeného disku – ano, vypalovačku lze použít také jako běžnou čtecí mechaniku. Některé pojmy budou vysvětleny v jednom z dalších odstavců, nyní mohu říci, že CD-R je disk, na který lze zapsat pouze jednou a jeho obsah nelze měnit, zatímco CD-RW lze až 1000x přepsat. Co vlastně znamená uváděná rychlost? Určuje, jak rychle bude CD zapsáno. Dobu lze vypočítat velice jednoduše – stačí vydělit délku CD v minutách rychlostí vypalování. Tak například: máme 80 min. CD a osmirychlostní mechaniku – CD bude vypáleno za 10 minut, zatímco dvanáctirychlostní mechanika jej vypálí za necelých sedm minut a šestnáctirychlostní zvládne stejný úkol za pět minut. Jak vidíte, rozdíl není tak velký, nicméně v ceně se liší o několik tisíc korun. Musíte si při nákupu rozmyslet, zda vám těch několik ušetřených minut stojí za poměrně vysokou částku. Já osobně vlastním mechaniku 4x/2x a plně mi vyhovuje. Pokud nemíníte vypalovat ve velkém, ale chcete pouze zálohovat či archivovat vlastní data, pak tato mechanika plně uspokojí vaše nároky a touhy.
Mnoho uživatelů také přemýšlí o nákupu staršího kousku v bazaru či přes inzerát. Ačkoliv u některých komponent to není špatný nápad a můžeme tít ušetřit značnou částku, u mechanických součástí, jakými jsou CD mechaniky, myši či klávesnice je to spíše sázka do loterie. Každá vypalovačka má jistý počet hodin, po který má vydržet v dobrém stavu. U starší mechaniky je tudíž možné, že po se měsíci budeme bít do hlavy, že jsme raději neinvestovali o pár tisíc více. Většina nových mechanik umožňuje také zápis na takzvaná přepisovatelná CD, nicméně se můžeme setkat se starými mechanikami, které to neumožňují.


Těmto mechanikám se rovněž vyhněte, i kdyby byly úplně nové.
Přepisovatelná cédéčka vám ušetří spoustu času a peněz, je to rozhodně velmi užitečná schopnost.Ke každé mechanice je dodáván rovněž speciální vypalovací software, takže odpadají problémy se sháněním vhodného softwaru. Program je zkrátka připraven právě pro danou mechaniku, i když není vyloučeno, ale ani zaručeno, že bude fungovat i s jinými značkami či typy.


Jak můžeme zapsat CD, CD-R a CD-RW


Pokud máme zakoupenou vypalovací mechaniku, správně zapojenou a funkční, jistě budeme chtít vypálit své první CD. Jak jsem již uvedl, máme dvě základní možnosti výběru média. Je to jednak CD-R, což je médium, na které je možné jednou zapsat data, ale jehož obsah již nelze měnit, nebo CD-RW, na které můžeme až 1000x smazat a opět naplnit daty. Jaký typ je pro nás vhodný?

CD-R je určeno pro tzv. archivaci, což je trvalý zápis dat, většinou uživatelských souborů. Pokud chceme naše data uložit trvale, s tím, že je již nebudeme měnit, použijeme právě tento typ média. Toto médium využijete také při vytváření záložních kopií vašich programů nebo při tvorbě hudebních CD. Obecně lze říct, že velká většina majitelů vypalovaček používá pouze tato média a vůbec nevyužívá výhod CD-RW.

CD-RW je určeno pro účely zálohování, tedy dočasného uložení například rozpracovaných projektů nebo uživatelských souborů při formátování disku. Médium můžeme smazat a nahrát na něj novou verzi. Výhodné je také například při přenosu dat – čtecí mechanika se nachází v každém novějším počítači, doma tedy nahrajeme potřebná data, přeneseme je, smažeme a máme opět prázdné CD. Výhodou je velmi nízká cena – za poslední rok klesla ze zhruba 200 Kč na přibližně 35 Kč, vysoká kapacita – 650 nebo 700 MB jako u standardního CD, možnost využití téměř na každém PC a dlouhá životnost. Já osobně doporučuji využít tato média vždy, kdy je to možné.


Jakou barvu média zvolit ?


Ještě než budeme moci vypalovat vlastní CD, budeme muset zakoupit vhodné prázdné médium, na které budeme svá data zapisovat. Který druh CD je nejvhodnější? Nejviditelnější rozdíl mezi jednotlivými CD je jeho barva, přesněji řečeno barva zápisové vrstvy. Běžně můžete koupit CD se zelenou, modrou či zlatou vrstvou.

Zelená vrstva je tvořená barvivem Cyanine. Média s touto vrstvou jsou nejlevnější, mají však nejmenší životnost a také nejmenší kvalitu. Naprosto nevhodná jsou tato média pro zápis důležitých dat a hudebních CD, neboť mají poměrně malou odrazivost a ne všechny mechaniky jsou schopny přečíst data z těchto CD. Lasery běžných hudebních přehravačů si s nimi často neporadí vůbec.

Modrá vrstva je tvořena barvivem Metal Azo. Jsou jen o pár korun dražší než média se zelenou vrstvou, jsou však daleko kvalitnější a jejich životnost je při správném zacházení uváděna kolem 100 let. Jsou také velice dobře přijímána hudebními přehravači. V současné době jsou to nejpoužívanější média.

Zlatá vrstva bývá považována za nejkvalitnější, ale v současné době se kvalita modrobarevných vrstev zlepšíla natolik, že se zlatým médiím vytovnaly. To však nic nemění na tom, že jsou zlatá média kvalitní s dlouhou životností. Jsou však dražší, a proto méně rozšířená než média modrá.

Tolik tedy k barvě médií. V každém případě se vyhněte médiím No name, neboť jejich kvalita je často pochybná. Raději přidejte peníze na kvalitní značková média, neboť v součtu se to skutečně vyplatí. Pokud se vám osvědčí určitá značka, neměňte ji jen kvůli drobnému rozdílu v ceně.


Základní formáty CD


Nyní si popíšeme základní a nejpoužívanější formáty CD. Vaše mechanika zcela jistě zná a podporuje několik dalších formátů, ty však nejsou tak rozšířené a mnoho uživatelů je ani nikdy nepoužije.

ISO9660 je základním formátem datových CD. Dnes se již příliš nepoužívá, neboť nepodporuje například dlouhé názvy souborů. Nevýhodou je také málo zanořených adresářů, které formát podporuje. Nicméně s tímto formátem máme jistotu, že CD bude čitelné a použitelné také v prostředí DOSu. Pokud si tedy nejsme jisti, v jakém operačním systému bude CD používáno, zvolíme právě tento formát. Rozhodování odpadá například u aplikací pro Windows, ale je aktuální například u různých textových souborů či utilit. Vzhledem k tomu, že DOS stále ještě nevymizel, nevymizí ani tento formát CD

JOLIET je novější verzí staršího formátu ISO9660. Odstraňuje jeho hlavní neduhy – podporuje delší názvy souborů a také adresáře mohou být hlouběji zanořeny. Je to formát určený výhradně pro operační systém Windows firmy Microsoft. Nikde jinde s nimi nepochodíte. Pokud víme, že CD bude užíváno v systému Windows, není lepší volba. Tento formát je v tomto systému dobře podporován.

DIGITAL AUDIO je formát určený pro tvorbu hudebních CD, které je možno přehrávat v běžných hudebních přehravačích. V tomto formátu se vaše WAV nebo MP3 soubory vypálí jako běžné skladby na CD. Jedná se o poměrně často používaný formát. Využívá se při tvorbě vlastních CD. Při použití tohoto formátu musíme zvolit vhodné CD.



Co je CD COPY ?


CD COPY je speciální funkce, která vytvoří přesnou, identickou kopii daného CD. Lze ji využít při tvorbě záložní kopie vašeho software nebo pro zkopírování vašich dat na jiné CD. Zde je vhodné mít dvě CD mechaniky – jednu normální CD-ROM pro čtení a vypalovačku pro zápis. Není to podmínka, kopírovat lze pouze s jednou mechanikou, nicméně uvedená konfigurace šetří váš čas i peníze. Čas proto, že nemusíte přehazovat média a celý proces je tak rychlejší, peníze proto, že zbytečně neopotřebováváte vypalovačku, která je přece jen dražší než běžná mechanika.


Co je MULTISESSION CD ?


Multisession CD vám dává možnost nahrávat CD, i nepřepisovatelné, postupně, tak, jak získáváte či tvoříte data. CD se navenek chová zcela normálně, ve skutečnosti se však skládá z několika nezávislých stop. CD musíte jako multisession již vytvořit, nelze na něj přeměnit již uzavřené CD. Celý proces probíhá tak, že nejprve ve svém progrmau určíte, že chcete vytvořit právě tento typ CD, poté nahrajete data. Pokud chcete později přidat na CD další data, zvolíte možnost přidávání další sekce(session) a nahrajete data jako další stopu.


Co je PAKETOVÉ VYPALOVÁNÍ ?


Je to možnost pomocí speciálního programu, který je většinou součástí dodávky vypalovací mechaniky, používat vypalovačku jako běžný disk, na který můžeme ukládat a mazat data. Zatímco u CD-RW je to bez problému, na klasickém CD se při mazání pouze pozmění tabulka souborů, ale data na disku fyzicky zůstanou, takže klasické CD je pro tento způsob zápisu naprosto nepoužitelné. V praxi se však příliš nepoužívá ani u CD-RW.



Nové zapisovací mechaniky DVD od HP

Společnost Hewlett-Packard představila nové zapisovací mechaniky, které zákazníkům umožňují vypalovat CD a DVD s fotografiemi, hudbou, daty a videem.


Interní zapisovací mechanika hp dvd writer dvd200i a hp dvd writer dvd200e, první externí zapisovací mechanika DVD+RW společnosti HP umožňují i majitelům přenosných počítačů pohodlně vypalovat DVD disky.

Díky těmto novým zapisovacím jednotkám mohou zákazníci bezpečně zálohovat cenná data – od fotografií po domácí video – na jednou zapisovatelné DVD disky s jistotou, že obsah nemůže být omylem smazán nebo přehrán. Záznam z těchto disků označovaných symbolem DVD+R lze přehrávat ve většině DVD přehrávačů a DVD-ROM jednotek.

Díky nové funkci edit-on-disc, která dovoluje editovat data přímo na DVD disku bez nutnosti jejich přesouvání na pevný disk, mohou uživatelé také ukládat a měnit informace na přepisovatelných DVD discích označovaných zkratkou DVD+RW.


Zapisovací jednotky značky HP patří mezi nejrychlejší na trhu – díky rychlostem 2,4x (zápis) 2,4x (přepis) a 8x (čtení) lze na DVD disk uložit 60 minut videozáznamu za méně než 30 minut. Rychlé je i přehrávání a vypalování CD - 12x CD-R (zápis) 10x CD-RW (přepis) a 32x CD (čtení).

V případě mechaniky HP dvd200e mají uživatelé navíc možnost pouhým stisknutím tlačítka zvolit způsob připojení – buď port IEEE 1394 nebo USB 2.0. Instalace na přenosném i stolním počítači a sdílení jednotky jsou díky vysokorychlostnímu rozhraní velmi sn


Externí vypalovačka HP CD-Writer cd4re
Nová vypalovačka je díky jednoduše použitelnému rozhraní USB určena především mobilním uživatelům pro čtení, ukládání a sdílení dat.


Vypalovačka HP CD-Writer cd4re, připojitelná přes rozhraní USB1, umožňuje zápis CD-R rychlostí 4x, přepis CD-RW rychlostí 4x a čtení rychlostí 6x.

Software a příslušenství ve výbavě

HP CD Creation Software – Základní vypalovací software od společnosti Hewlett-Packard zjednodušuje proces vytváření CD - zaměří se na to, co chcete zapsat, a ne na to, jak. Zálohuje důležité obchodní i osobní údaje na pevný disk a vytváří hudební CD podle detailních pokynů.

MusicMatch Jukebox – Umožňuje stahování oblíbených souborů MP3 z internetu. Soubory uloží do počítače, vypálí na CD nebo přenese do MP3 přehrávače. Umožňuje automatické přehrávání a čtení CD, přehrává, míchá a opakuje nahrávky.

Arcsoft My PhotoCenter - Umožní práci s video soubory, zvukovými nahrávkami, fotografiemi a textem tak, aby se daly sdílet s dalšími uživateli. Vytváří snímky a pohlednice, které lze zaslat e-mailem nebo umístit na web.

Arcsoft VideoImpression – Umožní vytvářet vlastní video zprávy, profesionální prezentace a osobní video projekty s video klipy a grafickými soubory.

PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT