Přenosné počítače

1. Rozdělení

portables - přenosné počítače závislé na napájení ze sítě
laptops (počítače na klín) - napájení z baterií
notebooks (zápisnikové počítače) - malá hmotnost závislá na vybavení (A4)
palmtops (počítač do ruky)
PCS - Pen Based - počítače bez klávesnice, ke styku uživatele s počítačem dochází dotykem elektronického pera na displej LCD

2. Kritéria výběru

3. Parametry přenosných počítačů

4. Typy přenosných počítačů

Laptop a notebook je označení pro přenosný počítač, který svým výkonem odpovídá zhruba výkonu stejného stolního počítače. Rozdíl v názvu je spíše marketinkový, nikdo nedokáže přesně určit kde je hranice mezi laptopen a notebookem. Obecně se označení laptop používá pro starší, větší přenosné počítače. V současné době se používá hlavně označení notebook.

I zde však dochází k dalšímu dělení - kategorie subnotebook je počítač o něco menší a lehčí než je u notebooků obvyklé, ale za cenu kompromisů (např. menší display, neobsahuje CD-ROM...)

Další kategorií jsou tzv. Palmtop počítače (i když označení se liší u každé firmy). Obecně se jedná o počítače do dlaně. V poslední době se rozšířila další kategorie postavená okolo operačního systému Microsoft WindowsCE (operační systém (OS) navržený speciálně pro přenosná a méně výkonná zařízení-velice podobný svému "většímu bratrovi" Windows 95/98). Počítače používající tento OS jsou buď Pen-based (tzn. nemají klávesnici a k ovládání se používá elektronické pero, s kterým se píše po obrazovce) nebo jsou to malé počítače i s klávesnicí připomínající větší organizéry. Tyto počítače jsou díky OS kompatibilní s MS Windows, existují i pro ně stejné verze programů, i když trochu upravené pro tyto počítače (Word, Excel...). Jejich největším konkurentem (a zatím úspěšnějším) je počítač PalmPilot se svým vlastním operačním systémem a dále organizer od firmy Psion (rovněž svůj vlastní operační systém).

Laptopy a notebooky

Charakteristický vzhled, v odklápěcím víku je vestavěn displej z tekutých krystalů (odrazový nebo se spodním nebo bočním prosvětlením). V zadní části je umístěna veškerá elektronika včetně disketové jednotky. Zabudovaný jepevný disk . Klávesnice  je menší než je standardní klávesnice u stolního PC, v zadní části je umístěna baterie, příp. vyvedeny výstupy pro přídavné desky. Rozměry jsou zhruba jako formát papíru A4 (proto označení notebook = sešit), váha 1kg až 5 kg.

Displej je jednou z nejdůležitějších částí.

Pasivní displeje jsou černobílé (při pohledu z boku obraz buď zmizí, nebo se přemění na inverzní). Barevné displeje (DSTN) se používají pro běžné programy, mají dobré zobrazení - užití pro kancelářské aplikace.

Aktivní barevný displej (TFT) má vyšší kontrast obrazu a rychlejší zobrazování informací, má větší spotřebu a větší hmotnost. Principem je, že pro každý zobrazený bod jsou většinou využity tři tranzistory, které obsahují barevný filtr.

Rozlišovací schopnost:
640x480 nebo 800x600 rozlišovacích bodů

Procesory Intel 386 (dnes už pouze ve výprodejích)  až po nejnovější z řady Pentium nebo AMD. Procesory jsou speciálně navržené pro notebooky, mají menší příkon.

Pevný disk je relativně levnější část notebooku - 800 MB a pro složitější grafické programy je vyžadováno až 1,35 GB.

Polohovací zařízení - ovládá kurzor (obdoba počítačové myši)

Lze připojit i klasickou myš.

Baterie

Notebook - 2 až 3 hodiny nepřetržitého provozu.

Pamě?ový efekt - zdroj nelze nabít na maximální kapacitu, pokud není zcela vybit.

Většinou se používají nízkopříkonové obvody CMOS (nejmenší energetická náročnost, spotřeba), napájecí napětí je v rozsahu 7 - 14 V.

Power management - správa odběru elektrického proudu, schopnost notebooku optimálně nastavit časy, po jejichž uplynutí se uvedou do klidového stavu momentálně nevyužívané části.

 

5. Doplňková zařízení

porty, zvuková karta, CD ROM, PCMCIA (PC card) - je standardní rozhraní pro připojení externích zařízení (faxmodem, sí?ová karta), které mají formát kreditních karet.

Docking station - zařízení, do kterého se připojuje notebook (je vybaveno zdrojem a jsou k němu připojena všechna doplňková zařízení). Notebook se do tohoto zařízení zasadí a máme plnohodnotný stolní počítač, pokud jedeme někam na cestu, notebook zase vyjmeme a používáme jako notebook. Výhoda: data zůstávají na jednom místě, není potřeba je kopírovat z notebooku na stolní PC a obráceně.

Penbased - PCS

Jsou bezklávesnicové notebooky a lze je ovládat perem, dotýkajícím se displeje LCD. Pero funguje nejen jako ukazatel (myš), ale mohou se s ním psát na displej např. znaky, počítač je sejme, rozpozná a zobrazí na displeji standardní znaky. Obrazovka nemá žádné ukazovátko (kurzor) indikující, kde lze začít psát. Uživatel může začít psát a kreslit na displeji, kde chce. Z toho je odvozen i název - zápisnikové počítače.  Rozměry jsou stejné jako u notebooku, ale hmotnost je výrazně menší.

 


Související odkazy

http://www.notebooky.cz

http://www.notebook.cz