Optické disky

Rozdělení:

 

1. CD ROM

Princip:

pix24_1.gif (5406 bytes)

pix24_2.gif (5992 bytes)

Standardní disk CD ROM má průměr 120 mm (4,72 ´´) s otvorem uprostřed průměru 15 mm (0,6 ´´). Tlouš?ka disku je 1,2 mm. Oproti klasickým diskům má CD ROM jednu spirálovou stopu, která je rozdělena na stejně dlouhé sektory. Šířka stopy je 600 nm. Ta dává hustotu 16 000 závitů na palec. Data ve spirálové stopě jsou ve formě malých prohlubní (pity), proloženými rovnými oblastmi nazývanými pole. Čtecí hlava (optické zařízení) s galium-arzenistým laserem a fotoelektrodou načítá pity a pole. Zařízení zaměřuje laserový paprsek přes polopropustné zrcadlo na povrch disku. Pole laserový paprsek odrážejí zpět, pity jej rozptylují. Zrcadlo přesměruje vracející se paprsek na fotodiodu. Disk je technologicky vytvořen z průhledné polykarbonátové vrstvy, na kterou výrobce nanáší šablonu s poli a pity. Základní vrstva je překryta odrazivým filmem z hliníku, na který je nanesen ochranný lak. Disk se čte ze spodu přes polykarbonátovou podložku. Tento materiál je odolný proti slunečnímu záření.

 

 2. Magnetooptický disk

Využívá spojení světla a magnetismu. Proces ovládání dat je jiný než u CD ROM. Aby byla zajištěna popisovatelnost pamě?ového média, nejsou provedeny destrukční změny na povrchu disku. Médium je vytvořeno ze silných magnetických materiálů.

Princip:

Strukturu magnetických částic u silně magnetických materiálů nelze za normálního stavu měnit. Materiál se musí zahřát na Currieho bod (151 oC) a pak je možná manipulace s magnetickými částmi. Horký laser ohřeje pamě?ové médium v oblasti zápisu, magnetická hlava změní směr magnetických částic. Při čtení dopadá laser na magnetický zorientovaný materiál a podle směru magnetických částic se změní fáze odráženého světla. Ve fyzice je to tzv. Kerrův efekt. Na základě rozdílných otočení směrů paprsků čte magnetooptická jednotka informace.

 

 3. Osmicentimetrový CD - mini CD

Je přibližně stejně velký jako 3,5 ´´ disketa, ale pojme až 200 MB dat. Využití je zejména v noteboocích, jelikož mechaniky CD ROM jsou lehčí. Jeho největší výhodou je, že jej mohou číst i velké mechaniky CD ROM (lze číst v mechanice standardní, 2x a více rychlostní).

 


Související odkazy

http://www.fi.muni.cz/usr/pelikan/ARCHIT/TEXTY/CDROM.HTML