Disková rozhraní

ROZDĚLENÍ

 

ST 506

Používalo se u prvních počítačů PC, je to analogové rozhraní, kdy impulsy jsou vedeny plochým kabelem z hlavy disku do řadiče a zpět, kde jsou vyhodnocovány. Z tohoto důvodu musí být kabely velmi krátké. Propojení je dvěma datovými kabely 2 x 20 vodičů. Používaná modulace je MFM. Rozhraní se používá pro disky do kapacity 40 MB. Možnost napojení dvou disků.

 

ESDI

Je digitální, používá modulaci RLL, 34 sektorů na jednu stopu. Jedná se o sériovou komunikaci mezi řadičem a diskem.

 

SCSI

Je to systém, kdy do základní desky je zasunut řadič speciální sběrnice, ke kterému jsou připojovány jednotlivé disky. Sběrnice je tvořena 50-ti žilovým kabelem. Maximální vzdálenost mezi propojením zařízení je do 6 m, při větších vzdálenostech se používá spínač sběrnice. Hostitelský adaptér je iniciátor komunikace i adresát, bývá připojen do rozšířené sběrnice základní desky. Iniciátor komunikace je libovolné zařízení, které požaduje komunikaci se zařízením jiným. U normálních konfigurací je iniciátorem základní deska. Adresát je pevný disk s řadičem. Tento systém umožňuje, aby jako jeden adresát bylo pomocí jednoho adaptéru propojeno až 8 periférií. SCSI obsluhuje: pevné disky, tiskárny, optické disky, scanery. Příkladem nestandardního použití sběrnice jsou adaptéry tiskáren, které přemění rozhraní centronix na SCSI. Je to 8 bitové rozhraní.

 

SCSI 2

Vychází z SCSI, je výkonnější (16-ti a 32 bitová komunikace), možnost napojení různých typů zařízení.

 

IDE

Nejrozšířenější rozhraní, pro disky WD, řadič umístěn většinou na spodní straně disku. V rozšiřující sběrnici je zasunuta karta pro oddělení signálů. Řadič je jednoduchý, používají se tzv. kombinované řadiče, které obsahují porty k připojení: dvou pevných disků, dvou pružných disků, dva sériové porty COM, jeden až dva paralelní porty LPT, game port. Dva pevné disky jsou obsluhovány jako MASTER-SLAVE. Řadič spolupracuje se standardním BIOSem.

 

Enhanced IDE

Vylepšené rozhraní IDE odstraňující některé z nedostatků rozhraní IDE.   Umožňuje zapojení až čtyř zařízení, zapojení i jiných zařízení než jsou pevné disky (např. CD-ROM, páskové mechaniky apod.). Eliminuje omezení kapacity disku na 512 MB a využívá vyšší přenosovou rychlost.

 

 


Související odkazy

http://www.fi.muni.cz/usr/pelikan/ARCHIT/TEXTY/ROZHRHD.HTML